Strip Diamond Cutting Machine
Leading Manufacturer of strip diamond cutting machine from Mumbai.
Strip Diamond Cutting Machine
Approx. Price: Rs 12,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Gold Strips, Chains |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Horizontal Spindle Speed | 16000 RPM |
| Machine Dimension | 32 X 38 X 68 inches |
| Tool Holder Diameter | 55 mm |
| Voltage | 220 V |
| Power Type | Electric |
| Power | 2.5 KW |
| Automatic Grade | Automatic |
| Thickness | 1 mm Strip |
| Heads | 2 Heads |
| Motor Speed | 3000RPM |
Details:
- Work can be performed with both Horizontal and Vertical Heads. Switching between the two heads is manual and is extremely rapid. - Extremely easy to use custom software provided for making designs. (NO g-codes, NO CAD Files). - Work cycle is performed in a closed environment, to allow recovery of residue. The machine is complete with base, electric and electronic plant, LCD screen and keyboard, service spanners and spare belts.
Additional Information:
- Delivery Time: 45 DAYS
- Packaging Details: Secure Wooden Box