Chain Cutting Machine
We are a leading Manufacturer of fancy chain cutting machine, automatic chain cutting machine model shh - auto, double head gold chain cutting machine, single head diamond chain cutting machine and single head vertical diamond chain cutting machine from Mumbai, India.
Fancy Chain Cutting Machine
Approx. Price: Rs 12,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Horizontal & Vertical Interchangeable |
| Power | 2 HP |
| Cutting Capacity | Up to 100 mm |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 2 hp |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Horizontal Spindle Speed | 16000 RPM |
| Machine Dimension | 32 X 38 X 68 inches |
| Oil Tank | No |
| Tool Holder Diameter | 55 mm |
| Cutting Speed | Up to 50 m/min |
| Model Name/Number | AK-NC4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Axis | 4 |
| Usage for | Gold Chains Designing |
Details:
- Automatic 4 axis AKEW Model AK-NC4 chain cutting machine / chain faceting machine for flat chains with single or different designs simultaneously.
- 4 Axis machine.
- Work can be performed with both Horizontal and Vertical Heads. Switching between the two heads is manual and is extremely rapid.
- 50+ Designs can be made on a 18 inch chain.
- Extremely easy to use custom software provided for making designs. (No CNC type Coding Required).
- Work cycle is performed in a closed environment, to allow recovery of residue.
- NO AIR SUPPLY REQUIRED.
- The machine is complete with base, electric and electronic plant, LCD screen and keyboard, protection cover, service spanners and spare belts.
Additional Information:
- Production Capacity: 05 PER MONTH
- Delivery Time: 45-60 DAYS
- Packaging Details: SECURE WOODEN BOX
Additional Information:
- Production Capacity: 5
- Delivery Time: 45-60 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Automatic Chain Cutting Machine Model SHH - AUTO
Approx. Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 5 |
| Material | Mild Steel |
| Horizontal Spindle Speed | 12000RPM |
| Machine Dimension | 28 x 25 x 32 inches |
| Tool Holder Diameter | 120 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Automatic |
| Weight | 175 KG |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 0.5 HP |
| Phase | Single Phase |
| Model Name/Number | SH-H-Auto |
| Country of Origin | Made in India |
| Oil Tank | No |
| Puller Speed | 110 rpm |
| Packaging Dimension | 30 x 30 x 36 inches |
Model SH-H Auto is equipped with a Single Horizontal head:
- Ideal for Step cuts (Lines, Starts, V’s, Checks) on flat chains. Surfacing & Bevelling can also be done.
- Automatic cuts can be made at a pre-defined Angle, Depth, and Distance at a time.
- The machine consists of Two Z-Axis. One for cut depth adjustment and the other for automatic up-down movement of the chain.
- Moving the chain forward and Z-Axis Up-Down Motion is synchronization via cam system.
- The machine is complete with a Sturdy Base, Indexing Unit, Ø 110 Mm Revolving Clamping Discs, Vacuum Attachment For Gold Chips Recovery, Chain Winder With Bobbin (Optional), Magnifying Glass Attached To Machine, Depth Indicator Dial, Electric Panel Board, Service Spanners & Spare Belts.
Additional Information:
- Item Code: SH-H-Auto
- Production Capacity: 10 / Month
- Delivery Time: 25 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box
Additional Information:
- Production Capacity: 5
- Delivery Time: 30-45 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Double Head Gold Chain Cutting Machine
Approx. Price: Rs 3,00,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Model Name/Number | DELUXE - C |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Usage/Application | Gold Chain Cutting |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cast Iron |
| Power | 300 W |
Details:
- Double Head Chain Cutting MachineDouble Head Chain Faceting Machine
Additional Information:
- Item Code: Deluxe-C
- Production Capacity: 10 / Month
- Delivery Time: 20-25 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Single Head Diamond Chain Cutting Machine
Approx. Price: Rs 5,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Spindle Speed | 24000 rpm |
| Power | 1 HP |
| Operation Type | Automatic |
| Power Consumption | 1 kW |
| Material | Mild Steel |
| Max Chain Width | 12mm |
| Weight | 380 kgs |
| Cutting Pattern | Single Side |
| Material Suitability | Copper, Brass, Gold, Silver |
| Control Interface | Manual Panel |
| Model Name/Number | AR1000-N |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Gold Chain Faceting / Diamond Cutting Chains |
| Horizontal Spindle Speed | 18000 rpm |
| Machine Dimension | 28 x 28 x 64 Height in inches |
| Tool Holder Diameter | 50 mm |
| Puller Speed | 110 rpm |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Details:
- Model AR1000N comes with a Single interchangeable head.
- Suitable for Chamfers, Bevels, Background Dull on flat chains.
- Vertical Head can be fitted with Horizontal Head.
- Switching between the two heads is manual and rapid.
- Horizontal Head can be laterally indexed.
Additional Information:
- Item Code: AR-1000N
- Production Capacity: 10 Per Month
- Delivery Time: 30-45 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Additional Information:
- Production Capacity: 5
- Delivery Time: 45-60 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Single Head Vertical Diamond Chain Cutting Machine
Approx. Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 0.5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 160 KG |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Dimension | 30 x 30 x 36 inches |
| Horizontal Spindle Speed | 24000 rpm |
| Tool Holder Diameter | 30 mm |
| Puller Speed | 110 rpm |
| Machine Dimension | 24 x 21 x 32 inches |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Details:
- Single Head Vertical Chain Cutting Machine.Diamond Cutting Machine.Chain Cutting Machine.Chain Faceting Machine
Additional Information:
- Item Code: SH-V
- Delivery Time: 10 Working Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Additional Information:
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 20-25 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing