Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Gold, Silver, Brass, Copper |
| Power | 0.5 HP |
| Power Type | Electric |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 180 KG |
| Speed | 5600 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Packaging Dimension | 30 x 46 x 38 inches |
| Horizontal Spindle Speed | 5600 rpm |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Machine Dimension | 26 x 42 x 34 inches |
| Tool Holder Diameter | 145 mm |
| Vertical Spindle Speed | 6500 rpm |
Additional Information: