Bangle Faceting Machine
Our product range includes a wide range of double head diamond bangle ring faceting machine.
Double Head Diamond Bangle Ring Faceting Machine
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Brand | AKEW |
| Horizontal Spindle Speed | 5600 rpm |
| Packaging Dimension | 30 x 34 x 36 inches |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 0.5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Type | Electric |
| Usage/Application | Bangles, Rings, Illusion Plate, Chains, Ball, Beads |
| Vertical Spindle Speed | 145 rpm |
| Tool Holder Diameter | 145 mm |
| Machine Dimension | 24 x 32 x 32 inches |
Details:
- We hold expertise in manufacturing and supplying Double Head Zig Zag Bangle Ring Faceting Machine. Designed to perfection, all the offered products are used for faceting of bangles and rings. These machines are also designed to work on pipes, balls, beads, medals, pendants, watch dials and flat metal labels with extra attachments.
Other Details:
- Model Deluxe-B is a Self Centring, Revolving Double Head Bangle and Ring Diamond Faceting Machine.
- It is equipped with One Horizontal & One Vertical Head.
- Revolving of Heads is done with extreme ease with a push of a lever which takes not more than 5 seconds.
- Manual feed lever with an adjustable depth screw for depth to cut on the job.
- Deluxe B is suitable for Flat cuts, V cuts, Stars, Drilling etc. on Flat as well as Half Round Bangle / Ring.
- This machine is also designed to work on Pipes, Balls, Beads, Medals, Pendants, Watch Dials and Flat Metal Labels with extra attachments.
- The machine comes with the complete 17 Pc. set of Collets in Nylon and CI For Bangles & Rings, Optical Layer, Mechanical Machine Brake, Electric Panel Board, Service Spanners, Spare Belts, Springs & Screws.
Additional Information:
- Item Code: Deluxe-B
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing