Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 0.5 HP |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Weight | 160 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Dimension | 24 x 21 x 32 inches |
| Packaging Dimension | 30 x 30 x 36 inches |
| Horizontal Spindle Speed | 8000-10000 rpm |
| Tool Holder Diameter | 120 mm |
| Puller Speed | 110 rpm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Additional Information: