Chain Hammering Machine
Our range of products include automatic chain hammering machine and chain hammering machine.
Automatic Chain Hammering Machine
Approx. Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2 HP |
| Oil Tank | Yes |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Type | Electric |
| Usage/Application | Gold Chain Hammering |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 Volts, 3 Phase |
Details:
- We are the stalwarts in manufacturing and supplying Chain Hammering Machine for Jewellery Industry. Our range is manufactured as per the requirements detailed by our customers using high-quality components and spare parts. Moreover, we offer these machines in various specifications at industry leading rates.
Features:
- Robust construction
- High performance
- Low maintenance
Additional Information:
- Production Capacity: 10 Per Month
- Delivery Time: 30-45 Days
- Packaging Details: Secure Wooden Box Packing
Approx. Price: Rs 1,05,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | AKEW - A K Engineering Works |
| Weight | 560 kgs |
| Model Number | AK CHM 18 |
| Frequency | 50 Hz |
| Strokes per Minute | 1050/min |
| Electric Motor | 2 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 230 V |
Details:
- We have gained expertise in manufacturing and supplying high-quality Chain Hammering Machine. The machines offered by us are manufactured using high-quality equipment and components that are sourced from trusted and reliable vendors of the market. All these machines are equipped with automatic chain puller with speed controller.
Features:
- High performance
- Longer service life
- Robust construction